Do loud pipes save lives?

Met regelmaat rijdt er hier door de wijk een randdebiel met een omgebouwde crossmotor die telkens bij een beetje extra gas van die knallen geeft door de naverbranding. Als je dus nietsvermoedend op je gemak op de fiets ziet en zo een knal gebeurt precies naast je, dan schrik je je soms een ongeluk. Steeds meer auto’s rijden tegenwoordig ook zo rond. Levensgevaarlijk voor andere verkeersdeelnemers natuurlijk want juist een schrikreactie kan voor akelige valpartijen zorgen. Dit zijn natuurlijk extreme gevallen en politie en handhaving treden er steeds vaker tegen op.

Daarnaast heb je helaas ook nog steeds motorrijders die hun motorfiets af fabriek te stil vinden. Ze zetten er liever een bulderende open pijp op, waarmee je ze tot ver kunt horen razen. Als je dan eens praat met iemand die met zoveel kabaal zijn motor heeft geparkeerd, dan krijg je vaak het verhaal te horen dat ze het ‘gewoon leuk vinden om hun motor te horen’ en ze zijn er soms van overtuigd dat dit lawaai ervoor zorgt dat anderen, auto’s, en overstekende mensen, hen eerder aan horen komen. En dan valt in zo een gesprek soms die bekende Amerikaanse kreet.

“Loud Pipes Save Lives”.

Maar is dat nu wel zo? Knalt dat geluid niet juist naar achteren terwijl sirenes van hulpdiensten juist lawaai naar voren maken? Is er wel eens onderzoek naar gedaan? Zijn er misschien andere tips die meer bijdragen tot een veilige motorrit?

We hebben er in de afbeelding een paar genoteerd uit het filmpje.

Al Googelend kwamen we op het filmpje hieronder, waar ook bovenstaande foto’s in voorkomen. Natuurlijk is veel van alle discussies gebaseerd op aannames, maar, het is toch goed om dit filmpje eens te bekijken. Gaat het om feiten? Of hebben we het over een mythe? Is het niet verstandig om gewoon een goede rijtraining te volgen en defensief te rijden? Kijk maar eens waar de maker van deze YouTube video mee komt.

Delen op

4 gedachten over “Do loud pipes save lives?”

  1. Op zich wel een aardig filmpje over de herriepijpen. Maar even over de tips, die net zo goed niet allemaal wetenschappelijk onderbouwd zijn. En dus deels niet kloppen. De meeste ongelukken gebeuren bijv. overdag, reflecterende kleding zal dan niet helpen. Net zo min als de kleuren van de kleding onder alle omstandigheden helpt. De meeste ongelukken gebeuren aan de voorkant van de motor. Heeft de motor licht aan en een kuip, dan wordt het gele vestje tamelijk onzichtbaar. Helaas is er sinds het Maids onderzoek: //maids-study.eu uit 2009 geen onderzoek meer gedaan.

    1. Beste Hans op dit moment doet het SWOV een diepteonderzoek naar voor eenzijdige motorongevallen in Nederland. Belangrijke onderzoek want bijna de helft van de ongevallen zijn namelijk eenzijdig. De vraag is wat de oorzaak daarvan is: infrastructuur, technieken of de mens? Kortom e erg belangrijk om een oordeel te kunnen geven over bovenstaand artikel. Wist je trouwens dat uit onderzoek van het SWOV blijkt dat aanrijdingen met voorrangsfouten tussen auto-motor en auto-auto bijna gelijk liggen? Domme automobilisten bestaan ook niet, want er is niemand die bewust een motorrijder ondersteboven rijdt. Wel bestaat er veel onwetendheid over en weer. Uit onderzoek blijkt ook dat 70% van de automobilisten na een ongeval zegt: sorry ik had je echt niet gezien. Echter ook ongeveer 70% van de motorrijders zeggen ik had de auto wel gezien maar ik dacht dat…….Tja wat is wijsheid. Loudpipes, gele hesjes etc kunnen wellicht bijdragen, maar er worden ook nog steeds motoragenten in een geel pak en met toeters en bellen van de motor gereden. Probleem ligt dus inderdaad iets ingewikkelder. Veel rijplezier en mooie kilometers gewenst.

  2. Ik heb rijtraining gehad van iemand die motoragenten heeft getraind. Van hem leerde ik dat er heel veel factoren zijn waar we geen grip op hebben.

    Het enige wat we kunnen beïnvloeden is onze eigen gedragingen en inzichten. Scherp blijven op je omgeving en defensief rijden en zichtbaar zijn.

    Tijdens het rijden probeer ik dan ook vlijmscherp te zijn op alles om mij heen.

    Verder is het en doos geluk.

  3. De cursus vd ANWB risicoherkenning. Daar werd gemeld dat die gele hesjes niets toevoegen aan veiligheid en gezien worden. Niet iedere Harley heeft overigens blerpijpen. Maar ik geef wel eens extra gas als ik door een file rij en zie dat een automobilist van baan wil veranderen zonder in de spiegels te kijken. Die hoort dat echt wel.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *