Jaap Wesselius: LUID IS UIT

Wie ben jij? Waar kom je vandaan?

Ik ben Jaap Wesselius, 54 jaar en woon in Marknesse, Noordoostpolder. Geboren in Haarlem, als kleine jongen verhuisd naar Hoogezand (waar Theo Louwes bij ons om de hoek kwam wonen) en via Biddinghuizen, Den Haag en Lelystad hier in de Noordoostpolder terecht gekomen.

Heb je vroeger eerst brommer gereden? 

Nee, ik heb de brommerperiode overgeslagen en doorgespaard voor mijn autorijbewijs. Ook direct op mijn 18e verjaardag (in 1985) de eerste les gehad en vrij snel theorie gehaald en afgereden. Mijn motorrijbewijs heb ik in 1988 gehaald. Toen hoefde je nog geen apart theorie examen te doen. Wel de bijzondere verrichten, maar als je er niet afviel mocht je wel door.

Wanneer kocht jij jouw eerste motorfiets en wat voor een motor was dit?

Mijn eerste motorfiets kocht ik in 1992, een oude Honda V45 Sabre, de Amerikaanse variant van de VF750S. Meteen het eerste jaar mee naar Zuid Frankrijk geweest, een motorvakantie van Horizon Motorreizen (volgens mij was dat het tweede jaar van Horizon) naar Camping Moto in Lunas. Niet lullen, gewoon met 2 man en tent op dat oude ding daarheen geploeterd. Wel een motorpak, maar niet echt geschikt voor het mooie weer dus dat was flink zweten. Ook de vering was vergaan dus dat maakte het plezier niet beter zeg maar. Eigenlijk had ik andere vering erop moeten zetten, maar uiteindelijk aan het einde van het seizoen ingeruild voor een nieuwe Honda NTV650, later nog voorzien van een Schurgers kuip. Die rijdt volgens de RDW nog steeds rond.

Ben jij een “mooiweer-rijder” of een “door-rijder”?

Vroeger was ik wel een diehard door-rijder, maar als het koud wordt gaan alle gewrichten wel zeer doen en dan wordt het snel minder leuk. Ik lig niet wakker van regen en wind, zolang mijn bril niet beslaat vind ik het wel prima. Maar erg veel rijd ik in de winter niet meer.

Stel: je wint een flinke prijs in de loterij. Wat voor motorfiets zou je dan kopen?

Ik heb sinds 2 maanden een nieuwe BMW K1600GT en heb niet de behoefte een andere te kopen. Maar als het toch moet dan staat een oude Honda CBX, een CB900F2, Kawasaki GPZ750 Turbo of Honda CX650 Turbo (heb ik gehad, ooit verkocht, grote sukkel die ik was) op het verlanglijstje. En van het geld wat overblijft een grote mooie verwarmde garage bouwen. Met een eigen brug natuurlijk.

Wat was de mooiste rit die je ooit reed?

Met huwelijksreis waren we in Salt Lake City en een paar ST1100 rijders tegenkomen die we van het toenmalige ST1100 forum kenden (in 1999!). Daar konden we logeren en zijn motor lenen. Een dagje door de bergen van Salt Lake City naar Wyoming gereden. Dat was wel erg gaaf. Maar ook op de motor naar Spanje in 2019 was erg leuk om te doen. Vrouw en kinderen met het vliegtuig en ik op de motor. Lekker 4 dagen binnendoor rijden, met niemand rekening houden, gewoon lekker rijden van hotelletje naar hotelletje en onderweg langs vrienden en familie. Daar heb ik ook nog wat blogjes over geschreven.

Ook mocht ik een keer naar Stockholm voor een cursus, in plaats van met het vliegtuig ben ik toen met de motor geweest. In augustus, dat bleek de warmste week van het jaar te worden in Zweden. De cursus was vaak voor 3 uur al afgelopen, dus nog mooi elke dag de tijd voor extra rondritjes. Dat was in 2001 met een Pan European. Ik had toen een Garmin Navigator IV gekocht, ik weet niet hoe weinig geheugen daarin zat, maar na 300 km rijden moest je ander kaartmateriaal laden hahaha. Maar het werkte wel, de tracks heb ik nog steeds. Dat zijn leuke herinneringen.

Staat er nog een bijzondere toertocht op je bucket-list?

Ik zou nog wel eens naar Gibraltar en Ceuta (Noord Afrika) op de motor willen, en de Noordkaap natuurlijk. Of het er ooit van komt weet ik niet, mijn wederhelft begint wat problemen te krijgen met die hele lange tochten, maar op de bucket-list staat het zeker.

Denk je al aan een volgende motorfiets?

Op het moment niet echt, maar dat komt omdat ik mijn huidige fiets pas 2 maanden heb. Daarnaast hebben we ook nog een K100 en een K75 staan, dus er is geen ruimte meer voor een extra motor. Nou ja, als ik eerlijk ben, misschien komt er nog wel een elektrische motor bij. De motorfietsen zijn zakelijk, dus dat maakt het wel makkelijker om zoiets te doen.

Wat heeft motorrijden jou gebracht in je leven?

Veel plezier, leuke reizen en toch ook wel veel (motor)vrienden.

Wat heb ik je niet gevraagd, en wil jij mogelijk toch nog kwijt?

Tja, iets over ‘luid is uit’ misschien. De hele discussie over geluidsoverlast wordt serieus verkracht door een aantal gefrustreerde mensen die te pas en te onpas allerlei uit hun verband gerukte zaken lopen te roeptoeteren. Aan de andere kant kruipen motorrijders vaak wel snel in de slachtofferrol. En begrip voor de mensen die er wel echt last van hebben lijkt er niet te zijn, dat is jammer. Je zal er maar wonen, en de godganse dag motoren voor je deur langs zien en horen komen, ik kan me voorstellen dat je daar flauw van wordt.

Gelukkig pakken organisaties als de MAG dit wel goed op, zowel richting de klagende roeptoeters alsook richting de motorrijders met hun actie ‘luid is uit’.

Maar waarom altijd maar over die dijkjes willen rijden? Nederland is zo groot en heeft zoveel mooie plekken waar je ook heerlijk kunt sturen.

Delen op

3 gedachten over “Jaap Wesselius: LUID IS UIT”

  1. Voor de volledigheid: ik woon aan zo’n dijk en rijd een stille R1200ST. Het gaat niet enkel om die handvol te snelle / te decibelle aso’s. Het gaat ook over de toerende cabrio’s, clubs van Kreidlers, Zündapps, Berini’s en Solexen .. in een mooi weekend kan het èrg druk zijn op zo’n dijk, met bijbehorende stank en herrie. Ik ben tégen afsluiten van landelijke wegen want dan wordt de ellende op ander plekken alleen maar groter. Ik vraag om een beetje gezond verstand .. beste lawaaierige hardrijder, hoe zou jij het vinden als ze alle weekends zo bij jou door de straat kwamen?

  2. Grappig. Ik ken een Jaap Wesselius van de Yamaha XT600 club, maar dat is iemand anders. Wel toevallig; in dezelfde buurt, dezelfde hobby (alleen op andere motoren) en dezelfde naam.

Geef een antwoord

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *